SIBIRO HASKIS - VISKAS APIE ŠIĄ VEISLĘ, PRIEŽIŪROS PASLAPTYS

2024-06-11
SIBIRO HASKIS - VISKAS APIE ŠIĄ VEISLĘ, PRIEŽIŪROS PASLAPTYS

Sibiro haskis, dar vadinamas arktiniu haskiu, yra šuo, kuris atkreipia dėmesį vilko išvaizda, tačiau nėra grėsmingas. Tai energingas ir labai nepriklausomas šuo, itin budrus, nors ir draugiškas, visada pasirengęs ilgiems žygiams. Labiausiai jam tinka gruodžio mėnesio žemos temperatūros. Sibiro haskių veislės šunys yra labai saviti. Jie garsėja gebėjimu sukelti ypatingus jausmus. Sakoma, kad kas kartą nuspręs įsigyti haskių veislės šunį, tas greit ims auginti visą bandą šių šunų, arba daugiau niekada to nedarys. Šios veislės atstovai yra kompanionai galintys visiškai pakeisti savo globėjų gyvenimą. Koks yra Sibiro haskis? Tai šuo, kuriame dera laukinė prigimtis ir draugiškas bei atsidavęs charakteris, sukuriantis neįprastą asmenybių derinį.

Sibiro haskių veislės apibūdinimas - veislės modeliai

Haskis, dar vadinamas Sibiro haskiu, yra vidutinio arba didelio dydžio šunų veislė, kilusi iš Sibiro, o dabar populiari ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šią veislę oficialiai pripažįsta Tarptautinis kinologų klubas (FCI), kur ji klasifikuojama taip: 1. Sibiro šunų veislė:

 • Priklauso V špicų grupei,
 • 1 šiaurės šalių roginių šunų skyrius,
 • buvo suteiktas modelio numeris 270.

Amerikos kinologų klubas (AKC) - darbo grupė: Šioje klasifikacijoje pabrėžiamas haskio, kaip darbinio šuns, galinčio atlikti įvairias užduotis,
vaidmuo, Australijos nacionalinė kinologų taryba (ANKC) - 6 grupė (naudingumo):

 • Išvertus į lenkų kalbą, ,,Utility’’ reiškia ,,naudingumas’’, o tai rodo veislės universalumą.
 • Pasaulio kinologų sąjunga (WKU) - Standarto numeris 2.34: tai unikalus identifikacinis numeris, suteiktas veislei šioje organizacijoje.
 • Kennel Club in the United Kingdom (KC-UK) - Working Group (Working):
 • Panašiai kaip ir AKC, šioje klasifikacijoje išskiriami haskių darbiniai įgūdžiai,
 • Kanados kinologų klubas (CKC) - Standartas III-31: CKC haskiui priskirtas standarto numeris.
 • Jungtinis kinologų klubas (UKC) - šiaurinė veislės grupė: Ši klasifikacija susijusi su veislės kilme ir jos tradicinėmis užduotimis šaltame šiaurės klimate.

Sibiro haskių veislės istorija ir įdomūs faktai apie veislę

Sibiro haskis yra pirminių šunų veislė, turinti turtingą ir įdomią istoriją ir dažnai laikoma viena unikaliausių ir savičiausių veislių pasaulyje. Žmonės labai mažai kišosi į jų vystymąsi, todėl jie labiausiai panašūs į savo protėvius vilkus. Sibiro haskių veislės ištakos siekia net septyniolika tūkstančių metų. Tais laikais Šiaurės Sibire, Kolymos upės rajone, gyvenusios gentys panaudodavo šunis medžioklėje. Kiekviena gentis veisė savo šunis, stengdamasi suteikti pageidautinas savybes. Šunų, kurie ilgainiui tapo žinomi kaip haskiai, veisimo pradininkai buvo čiukčių gentis

Šunis kinkyti į roges, dėl kintančio klimato, nusprendė čiukčiai ir kitos aplinkinės gentys. Tai buvo maždaug prieš tris tūkstančius metų. Čiukčiai gyveno žemyno gilumoje, todėl medžioklės metu buvo priversti įveikti didelius atstumus. Šunys padėjo jiems traukti roges, kuriose buvo sumedžiotas grobis. Jiems nereikėjo daug maisto, jie buvo stiprūs, ištvermingi ir galėjo nubėgti tikrai didelius atstumus.

Paplitimo istorija

Sibiro haskiai į Kanadą atkeliavo tik 1909 metais. Juos atvežė rusų kailių prekeivis. Haskius netgi įtraukė į šunų kinkinių lenktynes, kurių metu buvo įveiktas nemažas 650 km atstumas. Iš pradžių rogių šunys nesulaukė nei simpatijų, nei parodų dalyvių supratimo. Šis sumanymas buvo išjuoktas, o šunys buvo praminti Sibiro žiurkėmis. Visa tai lėmė jų ūgis. Sulig kitų Kanados rogių šunų Sibiro haskiai atrodė nepastebimi.

Sibiro haskiai į Kanadą atkeliavo tik 1909 metais. Juos atvežė rusų kailių prekeivis. Haskius netgi įtraukė į šunų kinkinių lenktynes, kurių metu buvo įveiktas nemažas 650 km atstumas. Iš pradžių rogių šunys nesulaukė nei simpatijų, nei parodų dalyvių supratimo. Šis sumanymas buvo išjuoktas, o šunys buvo praminti Sibiro žiurkėmis. Visa tai lėmė jų ūgis. Sulig kitų Kanados rogių šunų Sibiro haskiai atrodė nepastebimi.

Leonhardas Seppala, 1915-1917 m. roginių šunų lenktynių nugalėtojas, davė pradžią haskių veisimui Amerikoje.

Su šia veisle susijusi istorija, kaip 1925 m. sausį nuo difterijos epidemijos buvo išgelbėtas Nome miestelis Aliaskoje. 20 haskių ir 150 šunų estafetė per mažiau nei šešias dienas įveikė 1085 km atstumą. Balto - pastarųjų rogių vadas - tapo garsiausiu to meto šunimi - jo statula stovi Niujorko Centriniame parke.

XX a. šeštajame dešimtmetyje Sibiro haskiai išpopuliarėjo ir pradėjo atsirasti Europoje, o 1983 m. Lenkijoje pasirodė pirmasis haskis.

Kokio populiarumo šiandien sulaukia haskiai?

Šiandien Sibiro haskiai populiarūs visame pasaulyje, ypač šaltesnio klimato šalyse, pavyzdžiui, Kanadoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Rusijoje ir Skandinavijos šalyse. Lenkijoje ši veislė taip pat populiarėja, nors vis dar yra mažiau paplitusi nei kitose šalyse.

Haskių veislės šunų išvaizda

Haskiai yra vidutinio dydžio šunys, siejami su lengvumu ir grakštumu. Jų kūno sandara yra stipri, tačiau jos negalima pavadinti sunkia ar tvirta. Tai labai dailios formos šunys, turintys tiesią nugarą, plačią, bet ne stambią krūtinę. Galva proporcinga sulig liemeniu. Uodega yra panaši kaip lapės. Susijaudinusio šuns ji pakelta ir išlenkta, ramaus šuns ji laisvai kabo.

Kokio dydžio yra haskis?

Sibiro haskių dydis ir svoris yra tokie:

 • Šunys: 53,5-60 cm ties ketera, sveria 20,5-28 kg.
 • Patelės: 50,5-56 cm ties ketera, sveria 15,5-23 kg.

Kokia yra haskio kūno sandara?

Nors Sibiro haskis dažnai painiojamas su Aliaskos malamutu, šios dvi veislės labai skiriasi. Malamutas paprastai yra sunkesnis ir tvirtesnio sudėjimo, o haskis - lengvesnis ir atletiškesnis. Malamutas yra tvirtesnio ir stambesnio kūno sudėjimo, o haskis pasižymi lieknesne ir judresne išvaizda. Haskio galva yra vidutinio dydžio ir proporcinga sulig kūno. Huskių akys, kurios yra vienas iš būdingiausių veislės bruožų, gali būti nuo juodos iki mėlynos spalvos, įskaitant heterochromiją. Ausys yra aukštai pastatytos, vidutinio dydžio ir trikampio formos. Kaklas vidutinio ilgio, lenktas ir išdidžiai stačias. Šuns siluetas pasižymi subalansuotomis proporcijomis, tiesia nugara ir gerai išvystytais raumenimis. Galūnės stiprios ir raumeningos, o letenos ovalios, kompaktiškos. Uodega stipriai plaukuota, kai šuo yra budrus, nešiojama virš nugaros, užlenkta kaip pjūklas.

Kokio kailio ir spalvos būna haskiai?

Sibiro haskių kailis yra dvigubas, su tankiu pabarstu. Kailio plaukai tiesūs ir prigludę. Haskių spalva labai įvairi. Nėra vieno huskių spalvos modelio. Veislės standartas leidžia visas įmanomas spalvas - nuo baltos iki juodos. Tačiau dažniausiai pasitaikančios spalvos yra vilkšunis, pilka, šokoladinė, dėmėtoji, auksinė ir raudona. Ant šunų galvos dažnai būna kaukės.

Haskių veislės ypatybės rengiant parodas?

Sibiro haskis tai veislė, kuri dėl savo natūralaus grožio ir išskirtinių fizinių savybių dažnai tampa šunų parodų dalyviu. Tačiau ruošiantis parodai reikia gerai išmanyti veislės standartą ir dalyvavimo varžybose taisykles. Veislės standarte išsamiai aprašytos idealios haskių proporcijos, spalva, kūno sudėjimas ir bendra išvaizda. Norint tinkamai paruošti šunį vertinimui, labai svarbu žinoti šias gaires.

Kaip paruošti haskių veislės šuns kūną parodai?

Šios veislės šuns kūno paruošimas apima tinkamos fizinės būklės palaikymą. Huskis turi būti gerai raumeningas, be viršsvorio. Norint palaikyti jo atletišką kūno sudėjimą, rekomenduojama reguliariai vaikščioti, bėgioti ir užsiimti kita fizine veikla. Taip pat svarbu, kad haskis būtų gerai maitinamas, o tai padeda užlaikyti sveiką odą ir blizgantį kailį.

Kaip paruošti haskio kailį parodai?

Haskio kailio paruošimas parodai - tai procesas, reikalaujantis kruopštaus kirpimo. Šukuoti reikėtų reguliariai, kad plaukai nesusipintų ir nesusiveltų, ypač kai šuo šėriasi. Dėmesį taip pat reikėtų atkreipti į švarą ir atitinkamą kailio būklės palaikymą. Prieš parodą rekomenduojama šunį išmaudyti ir būtinai kruopščiai nusausinti kailį.

Kaip eksponuoti haskių veislės šunis?

Parodos dieną haskis turi būti gerai paruoštas, o tai reiškia ne tik puikią fizinę būklę ir kailį, bet ir tinkamą elgesį. Šios veislės šunys turėtų pasižymėti ramumu ir pasitikėjimu savimi, taip pat gebėjimu bendradarbiauti su vedliu. Labai svarbu tinkamai pristatyti haskius ringe - šuo turi judėti sklandžiai ir grakščiai, taip bus pabrėžiamas jo natūralus grožis ir savita eisena. Vedlys turėtų užtikrinti, kad haskis būtų tinkamai pristatytas, nukreipti dėmesį į taisyklingą šuns laikyseną ir judesius, kurie geriausiai atskleidžia veislės privalumus.

Haskių priežiūra

Haskių priežiūra nėra pernelyg sudėtinga ar reikalaujantis daug laiko užsiėmimas. Čiukčiai ir kitos Sibiro gentys pirmiausia atsižvelgdavo į tai, kad tai būtų nepriklausomi ir lengvai prižiūrimi šunys. Nebūtina kiekvieną dieną haski šukuoti. Pakanka tai daryti retkarčiais. Jo vidutinio ilgio kailis pasižymi stipriu savaiminio išsivalymo polinkiu ir gali pats susidoroti su įvairiais nešvarumais.

Kaip šukuoti haskį?

Haskio kailį geriausia šukuoti specialiu šepečiu, skirtu vidutinio ilgio plaukui, kuris padeda pašalinti palaidus plaukus ir palaikyti gerą kailio būklę. Rekomenduojame šukuoti bent kartą per savaitę, ypač kailio metimo laikotarpiu - ypač pavasarį ir rudenį.

Kaip maudote savo haskius?

Dažnas maudymas taip pat nėra būtinas ar net nepatartinas. Per dažnas šuns maudymas pažeidžia natūralų odos drėkinimą, todėl oda tampa mažiau atspari oro sąlygoms. Haskius reikia maudyti tik kartą ar du kartus per metus arba prieš pat parodas, jei tai parodinis šuo. Prausimui reikėtų naudoti švelnų šunų šampūną. Po maudymo nepaprastai svarbu šunį išdžiovinti, ypač kai šalta, kad apsaugoti jį nuo peršalimo ligų.

Kokie aksesuarai naudingi haskių šukuosenai?

Haskių šukavimui reikalingi reikmenys:

 • specialus šepetys, skirtas kailiui,
 • švelnus šunų šampūnas,
 • rankšluosčiai arba plaukų džiovintuvas (šunims).

Kaip pasirūpinti haskio higiena?

Pagrindinė haskio priežiūra apima:

 • -ausis - reguliarus tikrinimas ir valymas, kad būtų išvengta infekcijų,
 • -akių sritis - švelnus valymas, kad būtų pašalintos išskyros,
 • -dantis - reguliariai valykite, kad išvengtumėte su dantenomis ir dantimis susijusių problemų,
 • -nagus - pagal poreikį pakirpkite, kad jie būtų geros būklės,
 • -intymiąją sritį – reikia palaikyti švarą, ypač kalėms rujos metu,
 • -uodegą - švelnus šukavimas ir odos tikrinimas,
 • -kūną po pasivaikščiojimo - valymas nuo purvo, purvo ar lapų pašalinimas,
 • -apsaugą nuo parazitų ir erkių - reguliarus atitinkamų preparatų naudojimas.

Haskis - charakteris

Haskiai yra pirminė veislė. Tai labai ryškiai atsispindi jų charakteryje. Tai labai protingi, bet kartu ir nepriklausomi šunys. Dėl savo stipraus charakterio jie gali bandyti dominuoti, užvaldyti globėją. Turite būti labai budrūs ir neleisti jiems to daryti. Auginant haskius reikia didelės kantrybės, nuoseklumo ir tvirtos rankos. Kai Sibiro haskis pajunta silpnumą ir nenuoseklumą, jis iš karto stengiasi tuo pasinaudoti.

Kokį charakterį turi haskių veislės šunys?

Sibiro haskis yra labai bendraujanti ir draugiška veislė. Dėl savo švelnumo jis netinka būti sargbiniu šunimi. Nors dėl griežtos kaimenės hierarchijos, kitų šunų akivaizdoje gali kilti kovų dėl dominavimo, haskiai yra žinomi iš lojimo, ypač kai yra nusivylę ar nepatenkinti. Jie taip pat linkę pabėgti, ypač kai jiems nuobodu arba jaučiasi apleisti. Namuose jie draugiškai bendrauja su svečiais, tačiau jų neįprastas kailio kvapas gali sukelti nepatogumų kitiems šunims, o kartais ir agresiją.

Koks yra haskis namuose ir už jų ribų?

Sibiro haskis nemėgsta vienatvės. Jis geriausiai jaučiasi bandoje ir savo vedlį bei šeimą laiko tos bandos dalimi. Haskiai labai gerai sutaria su vaikais. Tačiau reikėtų būti atsargiems žaidimų metu, nes dėl savo spontaniškumo ir gyvybingumo gali netyčia apstumdyti ar išgąsdinti mažylį. Jie netinka pagyvenusiems žmonėms, kurie negali užtikrinti jiems pakankamai fizinio krūvio. Tai šunys, mėgstantys bėgioti ir tyrinėti, nemėgstantys ilgos vienatvės ir neveiklumo. Jų charakteris palankus bendravimui šeimoje, tačiau dėl gerai išvystyto teritorinio instinkto jie gali sunkiai toleruoti kitus šunis ir gyvūnus.

Auginimas - pavadėlis, gultas, dubenėliai ir kas dar pravers auginant haskį?

Haskis tai veislė, kuri geriausiai jaučiasi pas tuos šeimininkus, kurie turi sodą. Tačiau žaidimai didžiuliame sode nepakeičia ilgų pasivaikščiojimų lauke. Sibiro haskiai garsėja kaip tikri šunų pabėgimo meistrai. Dviejų metrų tvoros dažnai nepakanka sulaikyti šunį, nusprendusį tyrinėti apylinkes. Dėl šios priežasties svarbu sudaryti tinkamas sąlygas saugiai lauko aplinkai ir reguliariam judėjimui.

Kokie aksesuarai naudingi auginant haskį?

Auginant haskį būtini šie reikmenys:

 • du dubenėliai - vienas maistui, kitas vandeniui,
 • pavadėlis ir diržas pasivaikščiojimams - šuns saugumui ir kontrolei pasivaikščiojimų metu užtikrinti,
 • sportiniai diržai - idealiai tinka bėgioti, važinėti dviračiu ar užsiimti kita fizine veikla su šunimi,
 • apykaklė - svarbi šuniui atpažinti,
 • nagų kirpimo žirklės - reguliariai kirpti nagus, kad išvengtumėte sveikatos problemų,
 • šepetys ir kiti šukavimo reikmenys - reguliarus kailio šukavimas svarbus odos ir plaukų sveikatai palaikyti,
 • žaislai - šuns psichinei ir fizinei stimuliacijai,
 • gultas - patogi vieta poilsiui ir miegui,
 • saugi tvora - kad šuo nepabėgtų,
 • antsnukis - jo gali prireikti tam tikrose situacijose ir viešose vietose,
 • šuns kuprinė - ilgesniems žygiams, kad haskis galėtų nešiotis savo reikmenis,
 • antiparazitinės priemonės - svarbios siekiant apsaugoti šuns sveikatą.

Šiam šuniui reikia daug fizinio krūvio kiekvieną dieną, kad ir koks būtų oras. Jam nepakanka vien sodo, nepakanka paprastų ir ramių pasivaikščiojimų su pavadėliu. Turi bėgti, turi pavargti. Šie šunys geriausiai jaučiasi, kai gali aktyviai dalyvauti savo globėjų gyvenime. Priešingu atveju iš nusivylimo ir neišlietos energijos haskis gali pasireikšti labai destruktyvių polinkių. Jis taip pat gali pabėgti. Todėl jis tinka aktyviems žmonėms, kurie mėgsta ir dalyvauja sporte bei daug laiko praleidžia lauke.

Haskių veislės šunų mokymas

Haskiai yra protingi, bet kartu ir nepriklausomi, todėl gali būti neatsparūs dresūrai. Dresuotojas turi būti kantrus ir nuoseklus, kad veiksmingai išmokytų haskį paklusnumo ir įgūdžių, reikalingų įvairiose srityse, ypač šunų kinkiniuose.

Ko verta išmokyti ar išmokyti haskius?

Haskius galima išmokyti daugelio komandų ir tinkamo elgesio. Jie gali mokytis paklusnumo, aportavimo ar net atlikti įvairius triukus. Be to, šunį galima atpratinti nuo nepageidaujamo elgesio, pavyzdžiui, šokinėti ant žmonių ar pernelyg gausiai loti. Pagyrimai ir apdovanojimai yra pagrindinis huskių dresūros elementas. Pagyrimų ir dresūros skanėstų naudojimas sustiprina teigiamą elgesį ir palaiko mokymosi procesą. Bausmės gali sukelti nusivylimą ir nerimą, o tai neveiksminga ilgalaikiam mokymui.

Ar šunų kinkiniai naudojami tik šiaurės šalyse ir ar tam reikia sniego?

Lenkijoje važinėjimas šunų kinkiniais yra populiarus ir prieinamas net ir nesant sniego. Vietoje rogučių naudojamos specialios rogės (sausumos platformos), kad šunys galėtų bėgioti įvairaus tipo reljefu. Dėl to šis sportas prieinamas ištisus metus, nepriklausomai nuo oro sąlygų.

Rasti informacijos ir paramos apie šunų kinkinių treniruotes Lenkijoje galima įvairiuose šaltiniuose. Geriausias atspirties taškas - šalyje veikiantys šunų kinkinių klubai ir asociacijos. Tokios organizacijos kaip Lenkijos šunų kinkinių sporto asociacija reguliariai rengia mokymo kursus, seminarus ir rogučių varžybas. Galite ne tik išmokti pagrindų, bet ir susitikti su kitais šio sporto entuziastais bei pasidalinti patirtimi.

Be to, gausus žinių šaltinis yra socialinė žiniasklaida ir internetiniai forumai, kuriuose patyrę rogučių dresuotojai ir naujokai dalijasi patarimais, informacija apie būsimus renginius ir asmenine patirtimi. Facebook grupėse, skirtose šunų kinkiniams, galima užduoti klausimus, gauti patarimų ir užmegzti ryšius su kitais šunų kinkinių entuziastais.

Taip pat dažnai vyksta įvairūs šunų kinkinių entuziastų susitikimai ir suvažiavimai, kuriuose galite asmeniškai susitikti su patyrusiais šunų kinkinių vairuotojais ir iš arti pamatyti, ką reiškia dirbti su šunimis. Tai taip pat puiki galimybė tiesiogiai dalyvauti mokymuose ir įgyti praktinių žinių.

Lenkijoje auga susidomėjimas rogučių sportu, o tai skatina infrastruktūros plėtrą ir informacijos šia tema prieinamumą. Taip kiekvienas, norintis pradėti užsiimti šunų kinkinių sportu, gali rasti tinkamą paramą ir išteklius, kad galėtų veiksmingai ir saugiai mokyti savo šunis.

Kaip pradėti nuotykius su šunų kinkiniais?

Pradedant nuotykius su šunų kinkiniais reikia tinkamai pasiruošti ir apmokyti tiek šunį, tiek vedlį. Svarbiausia rasti tinkamą informaciją ir paramą, pavyzdžiui, klubuose, taip pat rogių asociacijose ar interneto forumuose. Taip pat turėtumėte įsigyti tinkamą įrangą, pavyzdžiui, rogių pakinktus, rogių virvę ir vežimėlį arba roges.

Kokie svarbūs mokymo ir dalyvavimo varžybose aspektai?

Mokyti šunį tempti roges reikėtų palaipsniui, pradedant nuo pagrindinių komandų, vėliau pereinant prie mokymų su kitais šunimis ir didinant trasų sudėtingumą. Pasiekus tinkamą pasirengimo lygį, galima dalyvauti varžybose, o Lenkijoje vyksta daug renginių tiek ant sniego, tiek sausumoje.

Kaip mokyti haskius būti roges tempenčiais šunimis?

Dresuojant haskį kaip rogių šunį, pirmiausia reikia išmokyti reakcijos į komandas bei darbo grupėje. Iš pradžių mokymas vyksta po vieną, mokant pagrindinių komandų, tokių kaip "startas", "stop", "dešinė", "kairė". Vėliau pradedama treniruotis su kitais šunimis, palaipsniui didinant atstumą ir treniruočių intensyvumą. Taip pat svarbu išmokyti šunį tinkamai elgtis skirtingomis oro ir reljefo sąlygomis.

Kokiomis dar sporto šakomis galime užsiimti su haskiu?

Be važinėjimo šunų kinkiniais, haskiai gali užsiimti įvairia veikla ir sportu:

 • reibball - huskai gali panaudoti savo prigimtinį gebėjimą dirbti komandoje ir sutelkti dėmesį į užduotį,
 • agility - šuniui ir vedliui reikia susikaupti ir bendradarbiauti, o tai gali būti iššūkis nepriklausomam haskiui,
 • obedience - gali būti sudėtinga dėl nepriklausomos veislės prigimties, tačiau tai nėra neįmanoma, jei bus nuosekliai treniruojami,
 • a rally-o tai dinamiškas ir daug dėmesio reikalaujantis sportas, kuris gali būti įdomus haskiams,
 • flyball - naudojamas natūralus haskių greitis ir vikrumas,
 • dog dance - šunų šokiai - šuniui gali būti smagu ir psichologiškai sudėtinga,
 • dogfrisbis - idealiai tinka tokiai energingai veislei kaip haskis,
 • dummy - gali lavinti aportavimo įgūdžius,
 • dogtrekking - idealiai tinka haskiams, kurie mėgsta ilgus žygius ir yra prisitaikę prie sudėtingų sąlygų,
 • kanikrosas - puikus būdas išnaudoti natūralų haskių poreikį bėgioti,
 • mantrailingas - gali būti įdomus dėl haskių polinkio sekioti.

Be sporto, haskiai gali dalyvauti tokioje veikloje kaip ilgi pasivaikščiojimai, išvykos į lauką, vikrumo ir protiniai žaidimai, padedantys patenkinti jų fizinės ir protinės stimuliacijos poreikį.