PIRMYKŠČIAI ŠUNYS. PIRMYKŠČIŲ ŠUNŲ VEISLĖS - APŽVALGA

2024-06-18
PIRMYKŠČIAI ŠUNYS. PIRMYKŠČIŲ ŠUNŲ VEISLĖS - APŽVALGA

Ar kada nors girdėjote frazę pirmykščiai šunys, bet nesate tikri, ką ji reiškia? Ar čia kalbama apie rūšį? Pirmieji ir vieninteliai tinkami? O gal grynaveisliai? Ką ištikrųjų reiškia šis pavadinimas, kokius šunis jis nurodo ir kokį ryšį turi su grynaveisliais šunimis? Ko jiems reikia?

Sąvoka "pirmapradis" gali turėti daug skirtingų reikšmių. Jis asocijuojasi su pradžios pradžia, kažko naujo, tyro, nesutepto atsiradimu. Visos šios asociacijos yra teisingos. Juk primityviosios veislės šunys - tai šunys, kurie savo genetika mažiausiai skiriasi nuo vilko.

Kodėl vilko? Atsakymas akivaizdus, nes šunys yra kilę būtent iš vilkų, taigi tai jų pirminė genetinė medžiaga. Todėl šiuolaikinės šunų veislės, kurių genetinė medžiaga yra panašiausia į vilko genetinę medžiagą, oficialiai pripažįstamos pirmapradėmis šunų veislėmis.

Pirminiai šunys - 14 unikalių veislių sąrašas

Šiuolaikinių naminių šunų veislių genetinė medžiaga daugeliu atvejų yra smarkiai pakitusi, todėl kai kurių veislių šunys turi įvairių genetinių defektų. Pirminės veislės pagal apibrėžimą turėtų pasižymėti didesniu atsparumu, nors tai nėra taisyklė. Kinologų bendruomenė, kuri rūpinasi visų su grynaveisliais šunimis susijusių klausimų reguliavimu (įskaitant veisimo kontrolę, kilmės dokumentų išdavimą), ne visiškai sutinka su 2004 m. mokslo žurnale "Science" paskelbtu 14 šunų veislių sąrašu.

Kennel Club atkreipia dėmesį, kad DNR tyrimai, kuriuos mokslininkai atliko sudarydami šį reitingą, nėra visiškai patikimi, nes jie galėjo būti atlikti su veislėmis, kurios netolimoje praeityje buvo sukryžmintos su vilkais. Nepaisant šių abejonių, 14 šunų veislių sąrašas buvo priimtas mokslo bendruomenės ir galioja iki šiol. Kai kurie jos variantai pretenduoja į daugiau veislių, tačiau būtent šios pirminės šunų veislės yra nekintamas branduolys. Kaip atrodo pirmieji šunys? Toliau aprašomi veislių pavyzdžiai.

Pirmieji šunys - seniausių pasaulio veislių pavyzdžiai

Afganų kurtas

Nors afganų kurtas neatrodo kaip klasikinis pirminisšuo ir beveik niekuo nebepanašus į laukinį vilką, tačiau iš tikrųjų jo genotipas vis dėlto labai panašus į pirminių naminių šunų genotipą. Iš vilko likusi tik švelni distansija žmogaus atžvilgiu ir nepakankamas patiklumas, nebent jis iš tiesų prie ko nors prisiriša.

Čiau čiau

Čiau čiau savo išvaizda neabejotinai labiau primena liūtą ar lokį nei vilką, tačiau jo genetinė medžiaga vis dar labai artima pirmųjų naminių šunų originaliajai medžiagai. Tai, kas jam liko iš vilko, yra jo užsispyrimas ir, svarbiausia, nepriklausomybė - jei pažįstate čiau čiau čiau šunį, žinote, kad jis mėgsta vaikščioti savo keliu!

Pekinų veislės šunys

Dar vienas netikėtumas šiame sąraše - pekinų veislės šunys ne veltui siejami su Kinija. Šios veislėsšuo buvo išvestas Mandžiūrijoje ir greičiausiai yraAzijos vilkų palikuonis. Įdomu tai, kad pekinų veislė yra viena seniausių veislių pasaulyje, todėl nenuostabu, kad jie vis dar priskiriami prie pirmųjų šunų.

Akita

Dar vienas pirminės veislės atstovas yra japonų akita. Šis šuo neabejotinai labiau panašus į vilką nei anksčiau minėtos šunų veislės. Tačiau tai gana reiklūs šunys, kurie ilgai išlieka nepasitikintys naujais pažįstamais. Tačiau jie visų pirma prisiriša prie savo šeimininko ir išlieka jam ištikimi iki galo. Akitos, kaip ir pekinų veislės šunys, yra labai senos veislės. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad jos galėjo lydėti japonų samurajus jau prieš penkis tūkstančius metų.

Samojedai

Šie gražūs, beveik fenomenalūs šunys taip pat priklauso pirmųjų šunų veislei. Pavadinimas kilęs nuo žmonių, gyvenančių šiaurinėse Rusijos ir Sibiro srityse. Samojedai išvedė šunis, kurie puikiai įsiliejo į šalto ir snieguoto Sibiro kraštovaizdį. Šios veislės šunys padėdavo gyventojams medžioti ir saugojo turtą bei gyvulių bandas, iš kurių jie pragyveno. Šiandien samojedas yra labai draugiškos, linksmos ir švelnios šunų veislės pavyzdys, vis labiau populiarėjantis Lietuvoje.

Sibiro haskis

Čia tikriausiai nieko nuostabaus, nes haskių veislės šunys visada buvo siejami su vilkais. Ypač Sibiro veislė, Sibiro haskis, yra akivaizdus įrodymas, kad šunys tikrai kilę iš vilkų. Antra, Sibiro haskis kilęs iš Sibiro šunų, kurie lydėdavo Sibiro gyventojus, daugiausia medžioklės metu. Vėliau ši veislė išgarsėjo kaip šunys, kurie pajėgūs traukti. Jie buvo naudojami rogių kinkiniuose.

Šiandien haskiai yra labai mėgsta draugystę, nemėgsta būti vieni. Iš vilko jiems liko tik noras patirti koki nors pavojingą nuotykį, po kurio jie visiškai pripažįsta savo šeimininką ir lieka jam ištikimi iki pabaigos.