ŽUVŲ RAUPAI - KAS TAI YRA IR KAIP JŲ IŠVENGTI?

2023-05-20
ŽUVŲ RAUPAI - KAS TAI YRA IR KAIP JŲ IŠVENGTI?

Akvariumistika yra ne tik gražus, bet ir daug pastangų reikalaujantis pomėgis. Kad akvariumas būtų kuo gražesnis, o žuvys sveikos ir laimingos, reikia įdėti nemažai darbo ir pašvęsti laiko. Žuvų neaplenkia ligos - jos gali atsirasti bet kada. Rimta ir viena iš labiausiai paplitusių ligų, kurios kamuoja gėlavandenes žuvis, yra žuvų raupai. Sužinokite, iš kur atsiranda ši liga, kaip su ja kovoti ir ar galima jos išvengti. Ką reikia žinoti apie žuvų raupus? Sužinokite!

Sergančios žuvys - patikrinkite, ar tai ne žuvų raupai

Žuvų ligos jūsų akvariume gali pasireikšti bet kada. Raupais gali užsikrėsti nauja žuvis, kuri buvo atvežta iš parduotuvės ir nebuvo patalpinta į karantiną, nes iš karto pateko į jūsų akvariumą ir plaukiojo tarp kitų žuvų. Liga taip pat gali atsirasti dėl aplaidumo, tinkamos akvariumo priežiūros. Netinkamas vanduo, per retas akvariumo valymas, užsilikusios šiukšlės - visa tai gali lemti jūsų žuvų ligų atsiradimą. O viena dažniausių gėlųjų vandenų žuvims pasireiškiančių ligų yra žuvų maras.

Tai labai pavojinga liga, todėl kiekvienas akvariumininkas turėtų būti ypatingai atidus. Rūpinkitės savo žuvimis ir neleiskite, kad jūsų akvariumą nusiaubtų žuvų maras. Prevencija yra daug lengvesnė už gydymą.

Kodėl žuvų raupai tokie pavojingi?

Žuvų raupai, kurių oficialus pavadinimas - ichtioftiriozė, yra labai pavojinga liga. Ji vystosi trimis viena po kitos einančiomis stadijomis, tačiau gydoma tik pirmojoje stadijoje. Jei nepastebėsite pirmųjų simptomų, jūsų žuvims gali būti per vėlu. Ją galima gydyti, kai parazitas yra pažeidžiamas, t. y. kai jis nukrenta nuo žuvies kūno į akvariumo dugną ir dar nėra apsuptas gleivių, sudarančių cistos formą. Kita galimybė kovoti su parazitu yra tada, kai gleivių apvalkalas suyra.

Šią ligą sukelia parazitai, kurie turi didelį gebėjimą daugintis. Todėl liga labai greitai plinta po visą akvariumą ir sugeba nuniokoti žuvų populiaciją. Ligą sukeliantis kulotis gali parazituoti visų rūšių gėlavandenėse žuvyse, todėl nė viena žuvis nėra saugi ir bet kuri žuvis gali užsikrėsti.

Žuvų raupų priežastys

Žuvų raupai yra parazitų sukeliama liga. Ją sukelia Culliorrhoeae. Šis parazitas paprastai aptinkamas bet kuriame gėlavandeniame telkinyje. Šio konkretaus parazito pavadinimas kilo iš jam būdingos rutulio formos. Kartais jį akvariume galima pastebėti net plika akimi.

Ciliatas yra vienaląstis organizmas. Kai kuriuos ciliatus, prie kurių priskiriami ir ciliopodai, žuvys gali laikyti kaip skanų savo raciono priedą, o kiti yra labai pavojingi parazitai, dėl kurių gali atsirasti patys žuvų raupai.

Šie parazitai dažniausiai yra po žuvų epidermiu, tačiau kartais jie puola žiaunų jungiamąjį audinį ir sukelia pažeidimus. Culurus taip pat gali įsikurti burnoje arba ant akies ragenos. Vystymosi ciklo metu parazitas puola tik vieną šeimininką. Subrendęs parazitas palieka žuvį. Jis įsitvirtina ant augalų arba substrato ir ten suformuoja cistą. Toks parazitas gali išauginti iki dviejų tūkstančių jauniklių, kurie užteršia visą vandens telkinį ir plinta ieškodami savo šeimininkų.

Smulkiakrūmius sukelia parazito maitinimasis, tačiau akvariume esanti kulmelė - dar ne viskas. Ligai atsirasti įtakos turi ir daug kitų veiksnių. Žuvų raupų atsiradimui įtakos turi nešvarus vanduo arba akvariume vyraujanti netinkama temperatūra. Šiai ligai taip pat ypač jautrios žuvys, patyrusios traumą, patyrusios stresą, nusilpusios ar prastai maitinamos. Jos taip pat gali susilpnėti, jei į akvariumą gabenamos per šaltame vandenyje. Todėl naujai įsigytoms žuvims rekomenduojama taikyti karantino laikotarpį, nes stresas ir naujos sąlygos gali paskatinti ligos pasireiškimą.

Žuvų raupų simptomai

Akvariume pasirodžius žuvų raupams, reikia veikti labai greitai. Liga yra išgydoma, tačiau tik tada, kai žuvys dar yra pirmojoje ligos stadijoje. Tai yra, kai apvaliosios kirmėlės krenta iš žuvies kūno arba kai plaukikai ieško šeimininko. Deja, pirmuosius simptomus pastebėti nėra labai lengva.

Iš pradžių žuvis gali tapti nervinga ir nerami. Ji darys labai staigius judesius ir trinsis į akvariumo sieneles, augalus ar vandenyje esančius dekoratyvinius elementus. Visa tai daroma siekiant atsikratyti parazito, kuris bus įsitaisęs jos organizme. Taip pat galite pastebėti, kad pelekai yra sulankstyti ir sulipę.

Laikui bėgant ant žuvies kūno atsiras mažų dėmelių. Jos bus baltos ir primins manų kruopas, laikui bėgant baltų dėmių skaičius taip pat didėja. Pirmoji vieta, kurioje atsiranda pažeidimų, paprastai būna pelekai ir žuvies nugara. Tačiau šioje stadijoje liga sparčiai progresuoja ir baltos dėmės apima vis didesnę žuvies kūno dalį, nes jų atsiranda vis daugiau.

Tai nėra pokyčių pabaiga. Laikui bėgant pelekai tampa vis labiau dantyti, o žiaunos raudonos ir patinusios. Ant jų taip pat atsiranda nemažai gleivių. Serganti žuvis pradeda sunkiai kvėpuoti - ji vis dažniau būna vos vos žemiau vandens paviršiaus, burna atlieka judesius, tarsi "rydama orą". Ji taip pat neturi apetito ir yra nusilpusi - gali gulėti ant dugno. Kartais pasikeičia ir jos akys - jos būna miglotos.

"Nusprendę įrengti akvariumą, turime žinoti, kokios sąlygos jame turėtų būti, kad žuvys jaustųsi gerai. Taip galėsime išvengti pavojingų ligų, pavyzdžiui, žuvų raupų, išsivystymo. Tokiu atveju gydymas yra sunkus, ilgas ir dažnai varginantis. Norėdami išvengti šios ligos, nepamirškite profilaktikos ir atidžiai stebėkite žuvų išvaizdą bei elgesį." vet. Hanna Pietruszka

Žuvų raupai - gydymas

Viena iš daugelio pavojingų ligų, kuriomis gali susirgti jūsų žuvys, iš tikrųjų yra žuvų raupai. Gydymas labai sudėtingas ir įmanomas tik tuo atveju, jei liga dar nėra pažengusi ir parazitas nėra užpuolęs žuvies vidaus organų. Sunkiausia pastebėti ligos simptomus tokioje stadijoje, kad žuvį būtų galima gydyti ir ji greitai pasveiktų. Jei pastebėjote sergančią žuvį ir ligos simptomai patvirtina, kad tai gali būti žuvų raupai, pirmiausia turite izoliuoti sergančią žuvį nuo sveikos. Kuo skubiau reikia nustatyti ligos šaltinį - nepamirškite, kad tai yra parazitinė liga, todėl parazitas vis dar gali būti akvariume. Geriausias būdas tai padaryti - kreiptis į veterinarijos gydytoją. Taip pat bus gerai, jei akvariumą kruopščiai dezinfekuosite ir tuo pat metu sveikas žuvis perkelsite į kitą švarų akvariumą. Gydymo procese taip pat svarbu vėdinti ir dažnai keisti vandenį.

Pirmiausia žuvys, sergančios žuvų raupais, turi būti izoliuotos nuo sveikų žuvų. Jos gydomos dviem būdais. Pirmasis - palaipsniui keliais laipsniais reikia pakelti vandens temperatūrą. Nepakelkite jos staigiai, žuvys nemėgsta tokių pokyčių. Tačiau parazitas negali išgyventi vandenyje, kur pakilusi temperatūra. Tačiau, vis dėlto turite žinoti žuvų gyvenimo sąlygas ir jų toleruojamos temperatūros lygį - sprendimą geriau palikti veterinarijos gydytojui.

Antrasis metodas dažniausiai taikomas žuvims, kurios labai blogai toleruoja aukštesnę akvariumo temperatūrą ir yra labai jautrios tokiems pokyčiams. Tuomet naudojamos specialios vonelės su vaistais ir preparatais - pavyzdžiui, šiam tikslui gana dažnai naudojama malachito žaluma. Tačiau ji turi būti tinkamos koncentracijos - tada veiks tinkamai ir nepakenks žuvims. Vaistų pasirinkimą palikite savo veterinarijos gydytojui.

Jei nusprendėte naudoti specialius tirpalus ir preparatus, niekada neviršykite gamintojo rekomenduojamos dozės. Jei abejojate, pasikonsultuokite su veterinarijos gydytoju, pageidautina, kad jis specializuotųsi žuvų srityje, arba paprašykite patyrusio akvariumininko patarimo.

Kaip išvengti žuvų raupų? Prevencija

Žuvų raupų gydymas yra labai sudėtingas - jis užtrunka palyginti ilgai, be to, jį įmanoma atlikti tik tada, kai liga yra ankstyvosios stadijos - žuvų kūne esančios gyslelės nėra jautrios vaistams, tai pasikeičia tik tada, kai jos atitrūksta. Tačiau galite išvengti žuvų raupų arba bent jau užtikrinti, kad jūsų žuvys turėtų kuo mažiau galimybių užsikrėsti.

Visų pirma sudarykite žuvims kuo geresnes gyvenimo sąlygas - pasirūpinkite, kad vanduo būtų ne per šaltas, švarus ir gerai aeruotas. Taip pat stebėkite žuvų mitybą ir duokite joms vitaminų papildų, kad sustiprintumėte jų imunitetą. Stebėkite, ar žuvys nesusižeidė, ir nesukelkite joms streso.

Taip pat nepamirškite reguliariai valyti akvariumą ir privalomai taikyti karantiną. Į naują akvariumą be karantino įleistos žuvys gali atnešti parazitų, kurie užkrės kitus akvariumo gyventojus.

Žuvų maras - santrauka

Žuvų raupai yra liga, kuria gali susirgti visų rūšių gėlavandenės žuvys. Ją sukelia parazitas - kuliarėja, kuri dažniausiai aptinkama gėlavandeniuose akvariumuose. Negydomas žuvų maras labai greitai priveda prie žuvų mirties. Ligą galima gydyti tik tinkamu parazito vystymosi metu.

Užsikrėtusi žuvis yra nervinga, trinasi į daiktus, o ant jos kūno atsiranda būdinga balta danga. Ilgainiui ji taip pat praranda apetitą, atsiranda kvėpavimo problemų. Parazitas labai greitai gali užkrėsti visą akvariumą, todėl teks dezinfekuoti akvariumą ir izoliuoti sergančias žuvis nuo sveikų.

pixel