ŽIURKĖNO PRIEŽIŪRA - 10 TAISYKLIŲ

2022-06-21
ŽIURKĖNO PRIEŽIŪRA - 10 TAISYKLIŲ

Žiurkėnai yra labai populiarūs naminiai gyvūnai. Juos dažnai renkasi tėvai, norėdami išmokyti vaikus atsakomybės. Tačiau žiurkėnas tai ne žaidimas! Tai gyva, jaučianti būtybė. Vidutinė jo gyvenimo trukmė - dveji metai, tačiau tinkamai ir kruopščiai prižiūrint jis gali gyventi iki trejų metų. Tai labai malonūs gyvūnai. Jie yra maži ir jautrūs, todėl su jais reikia tinkamai elgtis. Kaip? Geriausia apie tai sužinoti dar prieš įsigyjant žiurkėną.

Šie gyvūnai nereikalauja daug dėmesio ir laiko, jiems nereikia daug vietos. Prižiūrėti žiurkėną taip pat nėra sudėtinga. Net mokyklinio amžiaus vaikas gali sėkmingai su tuo susidoroti. Žinoma, su tėvų priežiūra. Tereikia prisiminti kelias pagrindines priežiūros taisykles.

1. Tinkamas narvelis jūsų žiurkėnui

Vis dar įprasta manyti, kad tokiam mažam augintiniui kaip žiurkėnas visai nereikia didelio narvelio. Tai yra mitas! Per mažame narvelyje augintinis patiria baisulį stresą.

Žiurkėnai jaučiasi laimingi tik tada, kai gali judėti didelėje teritorijoje. Todėl narvelio plotas turi būti ne mažesnis kaip 4000 cm2 arba 100x40 cm (ypač Sirijos žiurkėnui). Tačiau tai tik pagrindas. Kuo didesnis narvelis, tuo geriau jame žiurkėnas jaučiasi. Aukštis nėra toks svarbus.

Tačiau geriausia, jei narvelis nėra per didelis. Tada žiurkėnas gali išbandyti akrobatiką ir laipiojimą. Turėtumėte taip pat atsiminti apie narvo grotelių plotį, kad žiurkėnas negalėtų pro jas pralįsti.

2. Tinkama narvo įranga

Žiurkėnui reikia tinkamo kraiko, girdyklos, dubenėlio, ritės arba smėlio dėžės. Ratas turėtų būti parinktas gerai, nes netinkamas gali sukelti stuburo išlinkimą, vaikščiojimo problemas ar letenų pažeidimus. Mažiausias rato skersmuo yra 20 cm. Tai taikoma nykštukiniams žiurkėnams, o Sirijos žiurkėnams ir kitiems didesniems – mažiausias ratelio dydis yra 28 cm. Galimi plastikiniai arba mediniai ratai.

Žiurkėno kraikas turėtų būti švelnus letenoms, be atplaišų ir aštrių elementų. Kraikas turėtų būti natūralus, pageidautina medinės pjuvenos, kurios gerai sugeria kvapus ir nesukelia daug dulkių. Granulės nėra tinkamos žiurkėno kraikui. Vienoje narvo dalyje galite sumaišyti pjuvenas su šienu, o tai padidins jo patrauklumą. Toks mišinys bus naudojamas lizdui rengti ir užkandžiauti. Atminkite, kad žiurkėnai mėgsta kasti ir rausti tunelius, todėl neturėtumėte taupyti kraiko. Kraiko sluoksnio aukštis gali siekti 15 cm ir daugiau.

Svarbus narvo elementas tai gertuvė, kuri leidžia žiurkėnui patogiai gerti vandenį. Be to, ji neleidžia žiurkėnui atsitiktinai išversti ir išpilti vandens.

3. Žiurkėnų priežiūra - mityba yra svarbiausia!

Žiurkėno priežiūra nebus visavertė be tinkamos mitybos. Jo racioną turėtų sudaryti grūdai, vaisiai, daržovės ir kiti augalai. Galite šerti augintinį specialiai jam skirtu sausu maistu.

Iš vaisių ir daržovių į žiurkėno racioną reikėtų įtraukti morkas, obuolius be sėklų, bananus, kukurūzus, brokolius (nedideliais kiekiais), žirnius, kriaušes, dobilus, pienes ir šieną. Žiurkėnai taip pat mielai suvalgys šiek tiek virto kiaušinio ar geltonojo sūrio, tačiau geriau neduoti jiems to per dažnai. Užtenka kartą per savaitę. Įsitikinkite, kad gyvūnui duodamas maistas yra šviežias. Praėjus ne daugiau kaip dviem dienoms, išimkite iš narvelio maisto likučius.

4. Gera priežiūra = laimingas žiurkėnas

Lietuvoje galite įsigyti daugiau nei vienos rūšies žiurkėnų. Populiariausi iš jų yra Džiungarijos žiurkėnai ir Sirijos žiurkėnai. Jų priežiūra yra labai panaši, bet ne identiška. Džiungarijos žiurkėnai yra aktyvesni. Todėl jiems reikia daugiau erdvės, daugiau žaislų ir daugiau galimybių judėti nei Sirijos žiurkėnui.

Kita vertus, prižiūrint Sirijos žiurkėnus, reikia atsižvelgti į jų gana tingų gyvenimo būdą. Kartu su juo atsiranda stiprus polinkis į antsvorį

Taip pat nepamirškite, kad žiurkėnams, kaip ir visiems graužikams, visą gyvenimą auga dantys. Jų peraugimas gali sukelti daug problemų ir skausmo. Todėl svarbu suteikti jam galimybę nuolat šlifuoti dantis. Taip pat labai svarbu reguliariai valyti narvą, geriausia du-tris kartus per savaitę. Jei reikia, dažniau.

5. Jokių maudynių!

Apie tai jau rašėme lapkričio mėn. straipsnyje: Ar galima maudyti žiurkėną? Sunku patikėti, kad kai kurie žmonės vis dar užduoda šį klausimą!

Vis dėlto tai toks svarbus klausimas, kad apie jį reikia informuoti visuomenę. Vis dar vyrauja įsitikinimas, kad žiurkėnus reikia maudyti. Tai visiška netiesa!

Gamtoje žiurkėnai gyvena vietovėse, kuriose trūksta vandens. Jie dažnai aptinkami net pusiau sausringose ir dykumų vietovėse. Šie gyvūnai nereikalauja vandens.

Žiurkėnas tikrai puikiai susitvarko pats. Jis be jokių problemų išsivalo visą savo kailį. Maudynės yra visiškai nereikalingos ir pavojingos jūsų žiurkėno sveikatai. Jie taip pat gali sukelti augintiniui didelį stresą.

6. Saugokitės žiurkėnų ligų!

Jei pastebėjote, kad žiurkėnas neturi apetito, yra vangus, mieguistas, guli kampe ir nenori žaisti, nedelskite ir kreipkites pas veterinarą. Žiurkėnų ligos gali išsivystyti labai greitai ir sukelti greitą gyvūno mirtį.

Sudarysite žiurkėnui tinkamas gyvenimo sąlygas. Jie neturėtų mirkti vandenyje, turėtų ėsti sveiką maistą ir gyventi švaroje. Narvo valymas taip pat yra profilaktinės sveikatos priežiūros dalis.

7. Prižiūrėkite savo žiurkėną

Ligos nėra vienintelis dalykas, galintis pakenkti jūsų žiurkėnui. Stresas labai kenkia šiems mažiems gyvūnėliams. Galima to išvengti, jei narvelis bus laikomas ramioje vietoje. Jis negali stovėti per didelėje drėgmėje, bei karštoje ir saulėtoje vietoje.

Geriausiai narvelį laikyti atokiau nuo televizoriaus, langų ir radiatorių. Grotelės turi būti pritaikytos žiurkėno dydžiui.

8. Prijaukinti žiurkėną - sunku, bet ne neįmanoma

Laukinis, nesutramdomas ir nepasitikintis. Taip iš pradžių atrodo beveik kiekvienas žiurkėnas. Labai lėtai galima jį prijaukinti. Tačiau nedarykite to iš karto po įsigijimo. Jis gali būti įsitempęs ir gali kąsti. Duokite jam kelias dienas, kad priprastų prie naujos situacijos.

Vėliau galite pabandyti jį papirkti skanėstais, pavyzdžiui, obuolio gabalėliais rankoje. Po kelių dienų galite pabandyti gyvūnėlį paglostyti narvelyje. Galiausiai galite jį paimti ant rankų. Neilgam.

Prijaukintas žiurkėnas mielai bendrauja su žmonėmis. Tačiau jam vis tiek reikės ramybės ir tylos.

9. Vienatvė - žiurkėno antrasis vardas

Žiurkėnas yra vienišius. Kartais gali atrodyti, kad jis yra nelaimingas, kai sėdi taip vienišas savo narvelyje. Bet tai visiškai neteisinga! Šie gyvūnai geriausiai jaučiasi palikti vieni.

Antras žiurkėnas į kompaniją yra nelaimės ir katastrofos receptas. Nesvarbu, kokio dydžio yra narvas. Geriausia išeitis - vienas narvelis vienam žiurkėnui.

10. Sveikas žiurkėnas tai aktyvus žiurkėnas

Mieguistas ir nenorintis žaisti žiurkėnas tai gyvūnas turintis sveikatos problemų. Tačiau nepanikuokite, jei dieną žiurkėnas tiesiog pasislėps namelyje arba susisuks narvelio kampe ir miegos.

Žiurkėnai yra naktiniai gyvūnai. Naktį tampa aktyvūs, o dieną ramiai miega. Naktį jie mėgsta žaisti. Kartais gana triukšmingai. Todėl žiurkėnas ne turėtų gyventi vaiko kambaryje.

Šie gyvūnėliai mėgsta įvairius žaislus. Gerai būtų juos gana dažnai keisti, kad jiems nebūtų nuobodu. Ritės, laipiojimo sienelės, mediniai tiltai, žolės kamuoliai - yra daugybė žaislų žiurkėnams, kuriems tiesiog būtina fizinė veikla.

Žiurkėnų priežiūra ne tokia baisi

Žiurkėno priežiūra nėra itin varginanti. Vienišas žiurkėno gyvenimo būdas, noras žaisti vienam ir gebėjimas pačiam pasirūpinti savo higiena reiškia, kad žiurkėnui nereikia rūpintis dvidešimt keturias valandas per parą. Jo mityba taip pat nėra sudėtinga, o tuo pat maistas nėra pats brangiausias.

Kita vertus, žiurkėnas, kuris jaučiasi laimingas ir sveikas, mėgausis aktyvumu ir suteiks daug pramogų, kurias galima patirti vien stebint jo veiksmus.

Šioje svetainėje naudojame slapukus siekdami pagerinti mūsų svetainę. Toliau naršydami šioje svetainėje Jūs sutinkate su slapukų naudojimu.
Sutinku
pixel